Leczenie kanałowe zęba. Na czym polega nowoczesna endodoncja?
Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna, znana również jako leczenie endodontyczne ma na celu uratowanie zęba, w którym doszło do uszkodzenia lub zakażenia miazgi. Miazga to miękka tkanka wewnątrz zęba, zawierająca nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Wokół leczenia kanałowego narosło wiele mitów, a pacjenci często się go obawiają. Zupełnie niepotrzebnie, jak tłumaczy lekarz stomatologii Pani Agnieszka Wasiak z kliniki Bel-Dent w Milanówku.
Czy nowoczesne techniki leczenia kanałowego są bolesne?
Zdarza się, że takie lęki powodują odkładanie wizyty u stomatologa, co pogarsza jeszcze bardziej stan zęba. Dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii i skutecznym znieczuleniom miejscowym podczas zabiegu nie odczuwa się bólu. Możliwy jest jedynie lekki dyskomfort bądź uczucie rozpierania. Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi, aby złagodzić ból związany z infekcją. Warto podkreślić, że wykrycie problemu na wczesnym etapie może również przyczynić się do zmniejszenia dyskomfortu podczas leczenia, dlatego tak ważne są rutynowe wizyty kontrolne u stomatologa.
Miazga w strukturze zęba. Jaką pełni funkcję.
Aby zrozumieć istotę leczenia kanałowego, trzeba wiedzieć, jaka jest rola miazgi w strukturze zęba. Miazga jest to miękki, przypominający w strukturze galaretkę, materiał w korzeniu oraz komorze zęba nazywany także tkanką żywą. Za pomocą znajdujących się w niej naczyń krwionośnych dostarcza niezbędnych składników odżywczych, utrzymując ząb w dobrej kondycji.
W miazdze znajdują się także nerwy odpowiedzialne za odczuwanie bólu bez względu na rodzaj bodźca. Niestety, urazy, infekcje czy zaawansowana próchnica mogą doprowadzić do uszkodzenia miazgi, co wymaga interwencji endodontycznej. W innym wypadku konieczne ekstrakcja zębów, czyli usunięcie.
Etapy leczeni kanałowego.
Leczenie kanałowe zębów rozpoczyna się od dokładnego zbadania zęba i określenia stopnia, w jakim uszkodzona została miazga. Specjalista stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe, żeby zagwarantować pacjentowi komfort, a następnie usuwa zainfekowaną miazgę. Kanały korzeniowe są starannie oczyszczane, dezynfekowane, a następnie wypełniane specjalistycznym materiałem, zwykle gutaperką. W zależności od stopnia skomplikowania przypadku, procedura może być przeprowadzona na jednej lub kilku wizytach. Zakończenie leczenia na jednej wizytce bywa niemożliwe na przykład w sytuacji, kiedy występuje wysięk ropny. Liczba kanałów w zębach różni się w zależności od rodzaju zęba i indywidualnej anatomii pacjenta.
Najważniejsze korzyści leczenia kanałowego.
Podstawową korzyścią dla pacjenta jest ocalenie chorego zęba i uniknięcie ekstrakcji. Przekłada się to na utrzymanie prawidłowej funkcji zgryzu i estetyki uśmiechu. Ponadto, ocalenie zęba poprzez leczenie kanałowe zębów pozwala uniknąć konieczności zastępowania go mostem czy implantem lub noszenia protezy. Leczenie kanałowe eliminuje zainfekowaną miazgę, usuwając źródło infekcji w jamie ustnej, która z czasem mogłaby przenosić się na inne organy i powodować groźne dla zdrowia – a nawet życia – powikłania. Leczenie kanałowe skutkuje też pozbyciem się bólu związanego z infekcją miazgi, co przywraca do normy funkcjonowanie pacjenta.