Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz wad twarzowo – szczękowych u  dzieci i dorosłych. Leczenie prowadzone przez lekarza ortodontę wpływa nie tylko na właściwe stosunki między zębami,  lecz również na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy.

Podstawowym narzędziem w leczeniu ortodontycznym jest Aparat, służący do przywracania właściwego fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą, prawidłowym ustawieniu zębów lub leczeniu wad zgryzu. Aparaty dzieli się na ruchome i stałe. Dobór aparatu zależy od wieku pacjenta i wady zgryzu.

Aparaty ruchome stosuje się u dzieci od 4 – 12 roku, podczas wymiany zębów mlecznych na stałe. Zbudowany jest z płytki akrylowej, klamer, łuków z drutów i śruby dopasowany do zębów pacjenta. Aparat stały pozwala na korygowanie poważnych wad zgryzu u młodzieży i dorosłych. Zbudowany jest z zamków i pierścieni, przymocowanych do zębów klejem ortodontycznym. Do nich przymocowany jest za pomocą ligatur specjalny drut (łuk), który wywiera na zęby stałą precyzyjnie określoną siłę.

Czas noszenia takiego aparatu jest uzależniony od wady a leczenie trwa przeciętnie od 1,5 roku – do 2,5 lat. Aparaty stałe różnią się estetyką (ceramiczne, porcelanowe, kryształowe) i aparaty metalowe (niklowo-tytanowe).