Kiedy należy udać się do stomatologa?
24 marca 2023Korony pełnoceramiczne – najbardziej estetyczny rodzaj uzupełnienia
27 marca 2023Postawienie trafnej diagnozy oraz niezwłoczne wdrożenie optymalnego planu leczenia – tego właśnie oczekuje pacjent od lekarza. Specjaliści różnych działów medycyny cały czas zwiększają swoje kompetencje i chętnie korzystają z nowych rozwiązań, które mogą mieć pozytywny wpływ na efekty ich pracy. Jeden z przykładów, to radiowizjografia stomatologiczna.
W wielu przypadkach pierwszym etapem wizyty u dentysty jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej lub pojedynczego zęba. Wynika to z faktu, iż sporo zmian chorobowych dotyczy obszarów, które są niewidoczne z zewnątrz. Żeby sprawdzić co dzieje się wewnątrz zęba czy kości szczęki i żuchwy, konieczne jest zrobienie zdjęcia RTG. Następnie lekarz analizuje obraz radiologiczny, aby ustalić przyczynę bólu lub dyskomfortu pacjenta. Co prawda tego rodzaju diagnostyka praktykowana jest już od dawna, jednak nie zawsze zasługiwała na miano wyjątkowo dokładnej metody. Zmieniło się to dopiero wtedy, gdy do oferty gabinetów dentystycznych trafiła radiowizjografia. Umawiając się na wizytę do stomatologa, warto zorientować się czy stosuje owo narzędzie. Jeżeli ktoś pochodzi z miejscowości Milanówek, z pewnością dobrze kojarzy nowoczesny gabinet dentystyczny, który funkcjonuje tam od kilkunastu lat. Zatrudnieni w nim lekarze korzystają z najlepszych dostępnych aktualnie rozwiązań, a pośród nich jest również radiowizjografia stomatologiczna.
Jak to działa? Dentysta używa specjalnie skonstruowanej sondy i wykonuje zdjęcie wybranego obszaru jamy ustnej, które prawie od razu staje się widoczne na ekranie komputera. Co więcej, uzyskany obraz może być edytowany i zapisywany w pamięci urządzenia. Pacjent nie odczuwa przy tym żadnego bólu, a dawka przyjętego przez niego promieniowania X jest tak mała, jak to tylko możliwe. Wszystko dzięki temu, że opisywana metoda wykorzystuje detektory cyfrowe, które pozwalają na przeniesienie obrazu odczytanego przez sondę na ekran. Tak jest w każdym razie w przypadku bezpośredniej radiografii cyfrowej. Istnieje też wariant pośredni i tutaj obraz rejestrowany jest przez płytę pokrytą fosforem, która staje się także jego nośnikiem, umożliwiającym odczytanie zdjęcia w specjalnym urządzeniu. Radiowizjografia stomatologiczna pozwala więc uzyskać efekt, który stanowi połączenie diagnostyki RTG i USG. Posiada mnóstwo zalet, dlatego obecnie każdy dobry dentysta traktuje radiowizjograf, jako podstawowy element wyposażenia gabinetu.