Uzupełnienia dentystyczne, czyli nowoczesna protetyka
11 stycznia 2022Kiedy należy udać się do stomatologa?
24 marca 2023Usuwanie kamienia nazębnego – profilaktyka, ale nie tylko
Powszechnie wiadomo, że zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie. Żeby dobrze je wyczyścić trzeba poświęcić na to około dwie minuty. Ważna jest też technika szczotkowania – wymiatająca okazuje się najbardziej skuteczna. Jednak czy każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz osadów pojawiających się na zębach po jedzeniu, stopniowo gromadzą na nich również złogi zwapniałej płytki nazębnej?
Osoby, które rozumieją, że profilaktyka stomatologiczna stanowi niezwykle istotny element dbania o swoje zdrowie, z pewnością systematycznie umawiają się na zabieg scalingu. Co to takiego? Po prostu usuwanie kamienia nazębnego. Biorąc pod uwagę, że tego rodzaju osad jest bardzo twardy, nie da się go zlikwidować przy użyciu szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Innych metod nie powinno się stosować na własną rękę, bo grozi to uszkodzeniem szkliwa oraz dziąseł. Zresztą scaling, na który można umówić się chociażby do gabinetu stomatologicznego działającego od kilkunastu lat w miejscowości Milanówek, jest bezbolesny i niedrogi. Przyjmujący tam lekarze proponują swoim pacjentom usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy narzędzi ultradźwiękowych. Jest to zdecydowanie przyjemniejsza oraz skuteczniejsza metoda, niż mechaniczne czy manualne likwidowanie zmineralizowanych złogów. A dlaczego właściwie należy się ich pozbywać? Jednym z powodów jest możliwość cieszenia się gładkimi powierzchniami zębów. Natomiast jeszcze ważniejsze są tutaj kwestie zdrowotne. W skład kamienia nazębnego wchodzą m.in. związki wapnia i fosforu, związki oraz komórki zawarte w ślinie, bakterie próchnicotwórcze, resztki jedzenia. Jeżeli osadu przybywa, kumuluje się nad lub pod linią dziąseł, co może prowadzić do ich krwawienia, a z czasem do paradontozy. Ponadto zęby mogą stać się nadwrażliwe oraz podatne na próchnicę.
Usuwanie kamienia nazębnego – profilaktyka, lecz należy wspomnieć również o efekcie estetycznym takiego zabiegu. Gromadzenia się stwardniałej płytki, która jest ciemniejsza od koloru szkliwa zębów, sprawia, że znacznie pogarsza się ich wygląd. Poza tym kiedy ktoś woli się nie uśmiechać, bo wstyd mu z powodu kamienia nazębnego, może to wpływać negatywnie na jego pewność siebie oraz na nawiązywanie relacji z innymi. Podsumowując, nie powinno się lekceważyć roli, jaką w zapobieganiu chorobom jamy ustnej pełni profilaktyka stomatologiczna. Odkładanie wizyty u dentysty, który może szybko oraz sprawnie zlikwidować płytkę nazębną, ma zbyt wiele szkodliwych konsekwencji, i to dotyczących różnych sfer naszego życia.